Results

2014 Meon Valley Riser results

Congratulations to the hardy and tough bunch that took part in the 2014 Meon Valley Riser! To say the conditions were testing is an understatement. Both routes offer a challenge even when the sun is shining, so a big chapeau to you all!

We hope you all enjoyed the ride and look forward to seeing you again next year. If you didn't already know, we also organise the New Forest Rattler. The 2014 edition will take place on Sunday 17 August and places for this popular sportive tend to go fast. If you are interested in booking a place for The Rattler then please visit the website here

 

84 Mile Route
           
Rider no. First Name Surname Gender Finish Time Award
5 Clair Seymour F 7:39:18.35 Finisher
16 Paul Higgins-Drysdale M 5:29:59.35 Silver
29 Norma Hicks F 7:39:24.00 Finisher
34 Alice Henry F 8:04:19.75 Finisher
38 Andy Oakley M 7:52:49.00 Finisher
40 Ricky Hensman M 6:51:54.70 Finisher
45 John Wall M 6:01:38.50 Bronze
48 Paul Sergeant M 5:39:05.50 Silver
62 Steve Gordon M 5:17:27.05 Silver
64 Mike Smithers M 7:00:12.20 Finisher
80 Tim Burt M 5:46:31.30 Bronze
93 Boe Harper M 5:09:38.35 Silver
95 simon harper M 7:10:09.95 Finisher
96 Andrew Khan M 5:39:09.35 Silver
97 Stephen Hawke M 6:31:27.90 Finisher
99 Keith Burch M 6:49:30.55 Finisher
103 Neil Burroughs M 5:47:27.90 Bronze
105 Raymond Wright M 7:09:21.20 Finisher
106 Tim Edmunds M 7:09:21.85 Finisher
107 yvette jones F 7:10:16.80 Bronze
111 Rostin Walker M 5:11:53.10 Silver
115 Simon Tait M 5:59:33.25 Bronze
117 Neil Goosey M 6:41:06.50 Finisher
122 Will Rae M 5:05:19.20 Silver
130 Mike Yates M 6:03:58.60 Bronze
131 Nick Harvey M 5:17:36.95 Silver
132 RICHARD HONNYWILL M 5:58:36.20 Bronze
135 Alastair Watson M 6:30:08.20 Finisher
136 Ben Barnes M 6:30:09.90 Finisher
141 Tim Higgs M 6:36:47.15 Finisher
147 Tom Grimshaw M 6:30:08.20 Finisher
148 Leigh Reed M 6:15:58.55 Bronze
149 Adrian Murray M 5:39:08.20 Silver
159 Liz Weighell F 7:11:02.05 Bronze
167 michael carter M 6:33:49.70 Finisher
170 Roman Lacko M 6:31:44.25 Finisher
175 Mark Lawrence M 6:38:15.45 Finisher
176 Steve Walton M 7:12:49.75 Finisher
178 Anna Henderson F 6:46:14.50 Bronze
179 Chloe Shattock F 6:46:10.55 Bronze
180 James Burt M 5:46:23.80 Bronze
182 Dave Bourne M 6:38:14.85 Finisher
191 Matt Collins M 5:42:51.35 Silver
194 JASON ALLEN M 5:42:50.30 Silver
195 Chris Edwards M 7:13:43.60 Finisher
197 Steve Davies M 4:55:30.05 Gold
199 Shane Wickett M 4:55:30.85 Gold
200 Mark Grainger M 5:39:13.05 Silver
204 Ian Webb M 7:09:28.95 Finisher
207 Andy Butler M 6:17:30.25 Bronze
208 Ed Butler M 6:15:31.00 Bronze
209 Jason Light M 5:57:04.70 Bronze
210 Garry Killingbeck M 6:09:11.00 Bronze
219 Stephen Wood M 5:46:30.45 Bronze
222 Philip Carline M 5:36:53.50 Silver
223 brian benfield M 6:31:48.85 Finisher
230 Lee Burkin M 5:24:50.25 Silver
236 Hilary Webber F 6:27:13.65 Bronze
237 Pete Blackman M 5:57:10.55 Bronze
243 Kevin Reynolds M 6:51:56.20 Finisher
244 Iain Macintosh M 6:23:50.60 Bronze
245 Peter Wilson M 5:36:52.95 Silver
252 Andrew Graham M 5:39:09.10 Silver
253 Ged Kearney M 6:57:42.65 Finisher
254 Daniel Osborne M 5:36:53.50 Silver
256 Jacks Howe F 6:31:49.55 Bronze
257 Wayne Smith M 4:54:55.45 Gold
272 Ian Tremble M 7:09:30.50 Finisher
277 Jon Hallett M 6:17:42.20 Bronze
278 Jonathan Crone M 6:26:36.10 Bronze
279 Sally Weston M 6:26:36.60 Bronze
284 David Dalton M 5:55:45.05 Bronze
288 David Barrett M 6:37:13.45 Finisher
291 Stephen Tiernan M 4:52:10.75 Gold
297 Marcus Bole M 6:15:54.40 Bronze
301 Peter Nail M 6:37:13.80 Finisher
302 Jack Shields M 6:19:01.85 Bronze
304 Tim Goodhew M 4:52:07.50 Gold
310 Paul Martin M 6:10:47.60 Bronze
311 Noel Charlton M 5:47:49.70 Bronze
312 Stephen Peach M 7:52:42.85 Finisher
313 Andrew Cree M 7:52:47.40 Finisher
321 Glen Belcher M 6:57:50.45 Finisher
331 Nigel Sign M 5:56:02.00 Bronze
342 Christopher Kimpion M 5:56:01.45 Bronze
346 michael Crehan M 6:14:18.65 Bronze
347 Tomas Kelly M 6:31:44.75 Finisher
349 George Mullin M 5:45:03.15 Bronze
352 Daniel Alboronoz M 6:40:24.05 Finisher
           
47 Mile Route
           
Rider no. First Name Surname Gender Finish Time Time Standard
9 Shaun Williams M 3:59:17.30 Bronze
10 Martin Williams M 3:59:17.50 Bronze
13 Debbie Lammiman F 3:48:45.80 Silver
14 Stephanie Parry F 3:53:37.60 Bronze
20 Vic Nicholas M 4:20:23.95 Finisher
24 Andrew Hunt M 3:32:51.30 Bronze
35 bo scalway F 4:26:45.35 Bronze
37 Daniel Nicholas M 4:20:31.15 Finisher
42 Philip Standen M 3:06:59.10 Silver
44 Natalie-Louise Ridout F 3:42:30.50 Silver
65 Rhys Evans M 4:03:54.40 Bronze
72 Roger James M 3:52:07.70 Bronze
75 Andrew Schollick M 4:46:08.05 Finisher
87 janice Goble F 4:21:40.50 Bronze
88 Ryan Dunn M 3:53:45.70 Bronze
91 Martin Long M 3:53:29.55 Bronze
92 claire wiltshire F 4:20:09.30 Bronze
100 beckett paul M 3:33:43.05 Bronze
101 Neil Cole M 3:33:42.85 Bronze
104 Lee Clackett M 2:58:48.80 Silver
109 Jo Pickard F 4:24:23.40 Bronze
116 Kim Reading F 4:08:31.35 Bronze
118 Juliet Owens F 4:24:51.45 Bronze
119 Mark Capon M 4:30:51.65 Finisher
120 Steve Smith M 4:36:00.45 Finisher
123 Carl Hallinon M 4:08:05.55 Bronze
124 Sly Jennings M 4:08:11.30 Bronze
125 Barry Price M 4:06:23.95 Bronze
126 darren anderson M 4:00:39.70 Bronze
129 Robert Dupre M 3:34:27.90 Bronze
134 Martin Barnes M 3:38:01.75 Bronze
139 Emma Barry F 4:00:57.45 Bronze
140 Simon Barry M 4:00:55.40 Bronze
142 CHERYL PRICE F 3:29:12.05 Silver
143 Matt Whatley M 3:29:13.85 Bronze
145 Phillip Mousley M 2:50:03.40 Silver
146 Clare McHatton F 4:24:23.40 Bronze
155 Derek Hayward M 3:59:02.90 Bronze
156 Nick Sait M 4:45:12.95 Finisher
158 Richard Burt M 3:37:56.30 Bronze
160 Mark Traves M 4:03:06.25 Bronze
161 stuart omalley M 3:28:39.80 Bronze
163 scott ferguson M 3:50:23.30 Bronze
164 stephen cockram M 3:50:24.25 Bronze
166 felicia hopkinson F 3:40:29.15 Silver
171 Anna Badley F 3:59:43.15 Bronze
172 Tim Miles M 3:59:46.65 Bronze
173 Steve Pallant M 3:51:24.05 Bronze
183 Nick Kenway M 4:08:19.50 Bronze
188 Mike Hodges M 3:49:18.65 Bronze
198 Fiona Tomlinson F 4:32:18.25 Finisher
202 Tim Huckfield M 3:12:06.20 Silver
205 Kevin Marsh M 4:06:13.10 Bronze
211 Grant Mcknight M 3:11:04.20 Silver
212 Alex Lawson M 3:12:07.50 Silver
213 Darren Baker M 3:59:01.70 Bronze
215 Craig Spring M 3:06:58.55 Silver
216 Pete Merrick M 3:57:39.70 Bronze
217 Brendan Sait M 3:07:00.15 Silver
218 Stephen Perry M 4:14:19.75 Finisher
220 Ross Evans M 3:49:25.45 Bronze
221 Alastair Bruce M 4:06:09.35 Bronze
224 matt venn M 3:22:33.15 Bronze
225 richard hall M 3:02:02.85 Silver
226 Tom Smith M 3:56:00.05 Bronze
227 Alex Hall M 3:02:05.45 Silver
231 robert wilson M 3:04:49.20 Silver
238 Ben Thomas M 3:02:30.20 Silver
242 Stuart Wiltshire M 4:20:12.55 Finisher
246 David Melsome M 4:10:26.65 Finisher
247 Mark Henrick M 3:11:04.90 Silver
250 Stephen Roche M 3:26:48.40 Bronze
255 Del Granger M 3:32:41.50 Bronze
262 jonathan price M 4:24:31.35 Finisher
263 harold price M 4:24:30.70 Finisher
264 Karen Baker F 3:43:20.60 Silver
268 Mark Denton M 3:37:48.65 Bronze
273 Frank Holley M 3:14:35.00 Silver
276 Marie Kille F 3:22:05.40 Silver
280 Tony Smith M 3:47:04.95 Bronze
281 Duncan Biggs M 3:47:01.40 Bronze
282 phil horwell M 4:46:04.30 Finisher
285 RICHARD CUDLIP M 2:50:41.70 Silver
286 ANDREW DEANS M 2:50:40.45 Silver
287 Rick Butson M 3:33:03.80 Bronze
289 Maureen Barrett F 4:27:41.80 Bronze
292 David Evans M 3:26:20.45 Bronze
293 Paul Munday M 3:57:04.30 Bronze
295 Simon McRae M 3:15:45.70 Silver
300 Alison Sutliff F 4:30:07.90 Finisher
303 Jon Hynard M 3:48:05.45 Bronze
305 Aleksandra Sivoronova F 3:15:31.65 Silver
307 Martin Horner M 3:37:45.70 Bronze
308 John Kilbey M 3:48:06.25 Bronze
314 DAVID Brown M 3:05:11.00 Silver
315 Robert Webb M 3:05:09.70 Silver
316 Daragh Hendley M 3:11:03.40 Silver
317 Finbar Breslin M 3:38:39.60 Bronze
318 Chris Lowder M 3:20:18.80 Bronze
319 GEOFF HICKS M 3:45:24.60 Bronze
320 KEVIN HARRIS-BRANDI M 3:53:45.30 Bronze
322 Kerry Sedman F 4:08:31.30 Bronze
323 Marcus Warr M 3:35:23.55 Bronze
324 David Bate M 3:33:35.65 Bronze
325 dac lac M 3:35:20.95 Bronze
327 Clare Finegan F 4:08:30.35 Bronze
328 Robert Bennett M 3:56:58.85 Bronze
332 Wendy Madgwick F 3:30:11.65 Silver
333 Dane Russo M 4:09:14.40 Bronze
334 Ryan Holleywood M 3:05:37.70 Silver
335 Oliver Smith M 3:00:59.75 Silver
341 Alan Wheelan M 2:55:47.70 Silver
343 D Porter M 4:24:53.80 Finisher
344 Shaun Lewis Gibbs M 3:38:50.95 Bronze
345 Nic  Clarke M 3:46:21.55 Bronze
348 Lisa Quas F 3:51:47.80 Bronze
350 Kirsty McSeveney F 3:22:59.80 Silver
351 Roy McCubbin M 3:23:01.80 Bronze
356 Graham Everson M 3:36:42.95 Bronze
357 William Everson M 3:35:09.55 Bronze